San Remo je grad u jugozapadnoj Italiji, na samoj obali Ligurskoga mora te je glavni grad dijela Italije koji nosi simpatični naziv Rivijera cvijeća. S dobrim razlogom. Smješten uz morsku obalu te podno Alpi, ovaj kutak Italije ima mikroklimu idealnu upravo za rast cvijeća. Tipične se farme cvijeća ovdje zovu „mazzerias“, u njima se koriste najmodernije tehnike sadnje i zalijevanja te se cvijeće proizvodi kroz cijelu godinu, a njegova se kvaliteta može vidjeti ispred pozornice novogodišnjega koncerta u Beču ili na dodjeli Nobelove nagrade u Stockholmu, ali i na sajmu cvijeća u San Remu koji je najvažnija cvjećarska aktivnost na Mediteranu. Ovdje svoje proizvode svake godine predstavi više od 600 poduzeća zaduženih za veleprodaju i izvoz. No, svojem cvijeću u čast, u San Remu se svake godine u siječnju održava i tradicionalni festival cvijeća čija je glavna aktivnost festivalska povorka u kojoj prodefilira na desetke, pa čak i stotine vozila ukrašenih cvijećem u određenoj tematici koja je svake godine drugačija.
No, osim cvijeća, San Remo je i grad glazbe. I to jedne vrlo specifične glazbe – talijanske kancone. Festival della canzone italiana di Sanremo najpoznatiji je talijanski festival kancone koji se tamo svake veljače održava još od 1951., najčešće u poznatome teatru Ariston. Festival je bio inspriracija za Euroviziju, a lansirao je i karijere brojnih poznatih talijanskih glazbenika poput Andree Boccelija, Laure Pausini, Erosa Ramazzottija te brojnih drugih.
Spomenuto svijeće i glazba odlično odgovaraju samome gradu San Remu i šarmu koji nudi njegova unutrašnjost. Poput brojnih drugih gradova u Liguriji, i San Remo je sagrađen kao odbrambeni grad, a prvi stranci koji su ovdje dolazili nisu bili bogati turisti, već gusari i pljačkaši. Zato najstariji dio grada čine vjetrovite, uske uličice nad kojima se nadvijaju veliki lukovi i zidine koje idu k brdu na čijem se vrhu nalazi crkva. Taj je najstariji dio grada ujedno i najživahniji, a svoje je ime (La Pigna) dobio po borovim šumama kojima su okruženi putevi i kuće na strmome putu prema vrhu brda.
Šetnja srednjovjekovnim dijelom grada započinje na ulici Via Roma gdje se nalazi Casa Valdese, nekad osnovna škola koju je pohađao poznati književnik Italo Calvino. U blizini se nalazi i Corso Matteotti, najvažnije ulica za šoping u kojoj se nalazi i mnoštvo povijesnih i kulturnih zanimljivosti. Ovdje je najbolje produžiti u ulicu Via Corradi koja se djelomično nalazi na ruti poznate ceste Julije Auguste – jedne od 13 cesti koje su u antičko vodile, a gdje drugdje nego u Vječni Grad. Via Corradi je ujedno i jedna od „najzaposlenijih“ trgovačkih ulica u gradu posebno zanimlijvih za turiste gdje ćete sigurno pronaći suvenir koji želite ili pak pojesti neku od talijanskih delikatesa.Piazza San Siro jedno je od najstarijih ovdašnjih područja gdje još od 12. stoljeća stoji romaničko – gotička katedrala San Siro. Njoj se preko puta nalazi eklatantni primjer baroknoga stila – Oratorij bezgrešnog začeća koji je u 16. stoljeću dala sagraditi aristokratska obitelj Palmari.
Jedna će vas od uličica iz San Sira odvesti do trga Eroi Sanremesi (Trg heroja) gdje ćete naići na Resettu – srednjovjekovnu župnu kuću čije ime u prijevodu znači sklonište jer je upravo tome bila i namijenjena u srednjemu vijeku kad je izgrađena. U blizini župne kuće nalazi se i maleni cvjetni trg na kojem se može vidjeti toranj Ciaplea – ostatak zidina sagrađenih u 16. stoljeću u svrhu obrane grada od pirata.
Pirati su bili česti posjetitelji ovoga grada jer je od davnina izrazito vezan uz more pa ćete i danas u nekoj od šetnji obalom moći naići na stare mornare sa svojim ribarskim čamcima i mrežama, ali i na luksuzne jahte i bogate vile uz obalu u kojima su kroz povijest odsjedali mnogi poznati, od Čajkovskog do Alfreda Nobela. Odaberite posjetiti što god da vam je od toga draže jer u San Remu se u svemu može baš pošteno – uživati. Pa uživajte, stoga, na putu u San Remo.