Atena je najstarija prijestolnica zapadnog svijeta, najveći je grad Grčke te jedan od najpoznatijih turističkih gradova na svijetu gdje su se tisućama godina izmjenjivali utjecaji Istoka i Zapada. Najbolji primjer toga upravo je Akropola i sve oko nje.
Drevna Atena, kao i svaki polis iz grčkog vremena, imao je tri osnovna elementa: bio je opasan bedemom, imao je svoju agoru (glavni trg) te Akropolu (mjesto gdje su bili smješteni hramovi i svetišta).
Veličina Atene zapravo se doživi tek s Akropole, pogled je nevjerojatan i vidi se cijeli grad. Ova je utvrda smještena na samom vrhu visoke ravne stijene koju čini kompleks antičkih građevina, a njezino ime u prijevodu znači „sveto brdo“ jer se ovdje nalazi kompleks antičkih hramova posvećenih božici Ateni. Ispod brda su grčka agora te agora i amfiteatar iz doba Rima, dok je cijelo brdo omeđeno zidom koji su izgradili Turci, a u blizini je i centar turske Atene, Monastiraki trg.
Postoji legenda koja kaže da su se božica Atena i bog Posejdon natjecali oko toga tko će biti zaštitnik grada. Posejdon je gradu darovao vodu, a Atenin je dar bilo drvo masline koje je osvojilo naklonost drugih bogova. Zbog toga se i danas maslina smatra svetom u Grčkoj, a odabrali su je jer su zbog nje mogli trgovati uljem, drvom i hranom.
Sve važne znamenitosti u današnjoj Ateni koncentrirane su uglavnom u samom centru grada: Akropola na kojoj su Parthenon, Erehteon i Propileja, Dionisosovo kazalište i brdo Filopapos. Nedaleko od njih nalaze se drevna Agora, Rimska Agora, Adrijanov luk i Zeusov hram.
Tri ključne točke moderne Atene čine trg Sintagma, Monastiraki i trg Omonia.
Na Sintagmi je smješten Parlament ispred kojeg možete vidjeti smjenu počasne straže gdje vojnici obučeni u tradicionalnu grčku vojnu uniformu čuvaju grob nepoznatog vojnika.
Monastiraki je vrlo autentičan dio grada ispod Akropole s Bazaarom koji i danas radi kao ‘buvljak’, a poznat je po trgovinama i štandovima s najraznolikijom robom.
Omonija je centar Atene na kome ćete doživjeti šarenolikost i užurbanost centralne tržnice.
U blizini Monastiraki trga nalazi se Adrianou šetnica prepuna restorana i barova. Za koji se god odlučili, nećete pogriješiti jer je hrana odlična, a i svi lokali su uvijek puni što doprinosi živopisnoj i veseloj atmosferi grada.
Malo dalje od centra, na nekih 2 km, nalazi se brdo Lycabetus. U podnožju je brda mala žičara s kojom se možete popeti na vrh – 7 eura po osobi cijena je povratne karte. U pitanju je najviše brdo u Ateni, s fenomenalnim pogledom na cijeli grad... uistinu vrijedi vidjeti ovo mjesto.
Nezaobilazan je Nacionalni arheološki muzej u kojem sva grčka bogatstva od antičkih vremena možete vidjeti na jednom mjestu, kao i Muzej akropole, moderan stakleni muzej u kojem kad boravite ispod vas gledate arheološka nalazišta, ali cijelo vrijeme kroz staklene zidove imate i pogled na Akropolu. Osim bogatstva koje je sakupljeno u ovom muzeju, velik broj najvrijednijih dijelova same Akropole i Parthenona danas se ne nalazi u Grčkoj… odneseni su u Englesku, Francusku i druge zemlje pod krinkom kako je riječ o bezvrijednom kamenju. Grčke vlasti već godinama pokušavaju vratiti svoje nacionalno blago, no nažalost bez uspjeha.
U blizini se također nalazi i Panathinaikon, stadion koji je uistinu veličanstven. Građen u 4 stoljeću p.n.e., sav u mramoru, obnavljan dva puta, prima 70000 gledatelja. Na njemu su održane i prve moderne Olimpijske igre. Zanimljivo je da se Velika Panathenaia ili tadašnje antičke igre održavala na ovom stadionu svake 4 godine, a nagrada pobjedniku pojedine discipline bila je amfora s 36 litara maslinovog ulja. Ako bi natjecatelj pobijedio u svim disciplinama mogao je osvojiti čak 144 amfore s vrhunskim maslinovim uljem.
Plaka je dio grada koju zovu boemskom četvrti Atene. Nalazi se u podnožju Akropole, a poznata je po spletu malih popločenih ulica prepunih trgovina, restorana i kafića, ali i obrta, suvenira, taverna. Svuda su izloženi cjenici i mogu vam reći da se za oko 12 eura po osobi moglo pristojno ručati i popiti piće.
Grčka je kuhinja jedna od najstarijih na području Europe, a datira još iz antičkog doba. Istinski se cijenila dobra kapljica i ukusan zalogaj pa su kuhari bili slavni gotovo poput tadašnjih filozofa. Maslinovo ulje glavni je sastojak koji se nalazi u najvećem broju grčkih jela kao i raznovrsni začini. Tradicionalna jela su: Moussaka, Pastisio, Keftedes, Frikase, Souvlaki, Gyros..
Ouzo je grčko nacionalno piće. Grci će Vam reći da je ispijanje ouza umjetnost koja predstavlja grčki način razmišljanja, optimizam i radost življenja. Atenjani će se našaliti te Vam reći da pazite s kim pijete, jer u lošem društvu ouzo loše utječe na onoga tko ga pije.
U Ateni, ali i cijeloj Grčkoj, slobodno se možete opustiti jer vrijeme ne znači gotovo ništa. Lokalni stanovnici uživaju u opuštenom načinu života poput višesatnog ispijanja kave u što se turistima nije teško uklopiti. Atena obiluje suncem i toplinom, a to se može osjetiti u svim aspektima života.
Grčki glavni grad živi tijekom cijele godine. Jesen i proljeće, sa svojim sunčanim i toplim danima, najbolje su vrijeme za posjet Ateni. A da biste ovdje obišli sva najvažnija mjesta, najvažnija vam je udobna obuća, dobra volja i spremnost na pješačenje.
Atena je zaista poseban grad i uistinu ga vrijedi posjetiti.